Skontaktuj się z nami

Dziecko inteligentne? To zasługa taty

Kanadyjscy naukowcy ustalili, że ojcowie wywierają korzystny wpływ na zachowanie i inteligencję dzieci.

Obecność ojca w życiu dzieci ma na nich bardzo dobry wpływ. Ten fakt, którego zawsze obawiały się mamy samotnie wychowujące dzieci, znalazł potwierdzenie w długofalowych badaniach naukowców z Kanady. Jego wyniki opublikowano w „Canadian Journal of Behavioural Science”. Według serwisu EurekAlert, ojcowie angażujący się w wychowanie potomstwa mają korzystny wpływ zarówno na rozwój emocjonalny, jak i intelektualny dzieci. – Nie oznacza to, że brak ojca równa się utracie szans na sukces w wychowaniu zdolnego i nie sprawiającego kłopotów dziecka. Ale zawsze jest to sytuacja obciążająca dziecko – komentuje psychoterapeutka Agata Marszałek.

Jak badano rolę taty

Projekt, który rozpoczął się w 1976 roku, analizował relacje międzypokoleniowe 138 dzieci oraz ich rodziców. Dzieci badano w wieku 3-5 lat i zrobiono to powtórnie, kiedy miały 9-13 lat. Wtedy rozwiązywały testy na inteligencję, a ich matki wypełniały ankiety na temat sytuacji rodzinnej i konfliktów między partnerami. Zaangażowano także nauczycieli, żeby przyglądali się zachowaniu dzieci poza domem, ponieważ naukowcy założyli, że mogą oni być bardziej bezstronnym źródłem informacji niż rodzice i dzieci. Wyniki jednoznacznie wskazały, że ojcowie wywierają pozytywny wpływ na rozwój inteligencji i zachowanie swoich dzieci.

Tata rozwija emocje i intelekt

– Dzieci, które miały we wczesnym i późnym dzieciństwie zaangażowanych ojców, wykazują mniej problemów w zachowaniu i posiadają wyższe zdolności intelektualne w późniejszym wieku – tłumaczy Erin Pougnet z Concordia University w Kanadzie. Jak wyjaśnia naukowiec, ojcowie ustalają normy zachowania, kierunkują na rozwiązywanie problemów i wpływają na zmniejszenie problemów emocjonalnych, takich jak smutek, odosobnienie i niepokój. Zarówno dziewczynki jak i chłopcy, których ojcowie w pozytywny sposób byli obecni w ich życiu we wczesnym dzieciństwie, sześć lat później w badaniach osiągały wyższy poziom IQ i przejawiały mniej problemów w relacjach z innymi.
Tato, spędzaj czas z dziećmi

Opublikowane badania dołączają do szeregu innych publikacji, które wskazują, że udział ojców w rozwoju poznawczym i behawioralnym dzieci jest znaczący. Dlatego istotne jest zachęcanie rodziców płci męskiej do spędzania czasu ze swoimi dziećmi i promowanie rozwiązań prawnych, które to ułatwią – na przykład urlopów ojcowskich. Zdaniem psychologów obecność ojca, a w zasadzie obojga rodziców stwarzających dziecku bezpieczną rodzinną atmosferę, zawsze jest dla dziecka najlepszą z możliwych sytuacji.

Gdy zabraknie taty

Zdarza się jednak, że z różnych powodów ojca w rodzinie zabraknie. Czy dziecko wychowywane przez samotną mamę z góry skazane jest na problemy? – To, jak na dziecko wpłynie taka sytuacja zależy od tego jak samotna mama radzi sobie z sytuacją, w jakim momencie i w jakich okolicznościach zabrakło w domu taty. Także od obecności w rodzinie innych mężczyzn, którzy mogą przekazywać dziecku męskie wzorce, od sieci wsparcia i innych czynników – podkreśla Agata Marszałek. Na pewno na barkach samotnej mamy ciąży o wiele większy trud i odpowiedzialność, która w pełnej rodzinie rozkłada się na oboje rodziców. Cały proces wychowywania, uczenia i przekazywania wzorców życia i zachowania rozkłada się również na dwoje.

Wychowanie dziecka przez samotną kobietę

Nie jest to łatwe wyzwanie. Jednak według Agaty Marszałek, mamy singielki często odnajdują w sobie tak wielkie pokłady siły i miłości, że są w stanie wychować szczęśliwe, mądre i zaradne dzieci. – Jeśli tylko same radzą sobie z byciem samotną mamą i różnymi emocjami z tym związanymi i nie próbują obarczać dziecka problemami, pozwalają sobie pomóc i mają takie pomocne zaplecze, to dziecko ma normalne szanse na prawidłowy rozwój – podkreśla psycholożka.

Joanna Rokicka (arch. PAP 2011)

http://www.edziecko.pl/rodzice/1,79361,10275724,Dziecko_inteligentne__To_zasluga_taty.html