Skontaktuj się z nami

Finał konkursu List do taty

Ogłoszenie wyników czwartej edycji konkursu „List do Taty” odbędzie się w przerwie obrad Senatu w sali 217 o godz. 12.00. Konkurs, który odbywa się co dwa lata, organizuje Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej we współpracy z Fundacją im. Św. Cyryla i Metodego oraz biurami senatorskimi. W przeprowadzenie obecnej edycji konkursu zaangażowało się 34 senatorów. Wyłoniono 36 laureatów etapu okręgowego – uczniów klas czwartych i piątych szkół podstawowych – którzy wraz ze swoimi opiekunami zostali zaproszeni na uroczystą galę do Senatu. W uroczystości ogłoszenia wyników udział wezmą: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, senatorowie oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, pod którego honorowym patronatem odbywał się tegoroczny konkurs.

http://www.senat.gov.pl/wydarzenia/art,4238.html

KONKURS „LIST DO TATY” IV EDYCJA 2017

Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej we współpracy z Fundacją im. Św. Cyryla i Metodego – Inicjatywa Tato.Net ogłasza czwartą edycję konkursu „List do Taty”.
Podstawowym celem konkursu, organizowanego co dwa lata od 2011 r., jest propagowanie dojrzałego i odpowiedzialnego ojcostwa. Jest on adresowany do uczniów klas czwartych i piątych szkół podstawowych, których zadaniem jest napisanie pracy na temat: kim jest i co dla mnie znaczy mój tata, która może mieć formę listu do ojca. Konkurs będzie przeprowadzony w szkołach w czerwcu 2017 r. Organizatorami konkursu są biura tych senatorów, którzy zadeklarują przeprowadzenie go w swoich okręgach wyborczych. Lista senatorów zostanie opublikowana na stronie internetowej Senatu RP. Prace uczniów przesłane przez szkoły do biur senatorskich będą oceniały jury powoływane przez senatorów. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się na uroczystej gali w Senacie w październiku 2017 r., w której udział wezmą senatorowie oraz laureaci i ich opiekunowie. Pierwszą edycję konkursu „List do Taty” przeprowadzono w 2011 r., drugą – w 2013 r., zaś trzecią – w 2015 r. W pierwszej edycji konkursu zgłosiło się 100 szkół podstawowych i 2000 uczniów, w drugiej – 244 szkoły i 2361 uczniów, zaś  w trzeciej – 200 szkół i 1400 uczniów.
Lista senatorów – organizatorów 4. edycji konkursu „List Do Taty” w 2017 r,

http://www.senat.gov.pl/prace/komisje-senackie/krpps/konkurs-list-do-ojca-list-do-taty-iv-edycja/

Gala konkursu „List do Ojca. List do Taty”

18 października 2017 r. w Senacie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom 4. edycji konkursu „List do Ojca. List do Taty”, zorganizowanego przez Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej we współpracy z Fundacją im. Cyryla i Metodego/Inicjatywa Tato.Net pod honorowym patronatem rzecznika praw dziecka Marka Michalaka. Podczas uroczystości konkursowe listy czytał aktor Radosław Pazura.

Pierwszą nagrodę otrzymał Kajetan Bajorski ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Rybniku (okręg wyborczy senatora Wojciecha Piechy), drugą – Zuzanna Bartczak ze Szkoły Podstawowej w Czernikowie (okręg wyborczy senatora Przemysława Błaszczyka), trzecią zaś Joanna Klimczyk ze Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie (okręg wyborczy senatora Marka Pęka). W konkursie przyznano także 5 równorzędnych wyróżnień: Maksymilianowi Żakowi ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana III Sobieskiego w Rzeszowie (okręg wyborczy senatora Aleksandra Bobki), Kacprowi Wypiórowi ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Wodzisławiu Śląskim (okręg wyborczy senatora Adama Gawędy), Michałowi Negowskiemu z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliusza Słowackiego w Starogardzie Gdańskim (okręg wyborczy senatora Antoniego Szymańskiego), Klaudii Karczmarek ze Szkoły Podstawowej im. Heleny Mniszek w Sabniach (okręg wyborczy senatora Waldemara Kraski) i Piotrowi Przybyle z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 48 im. Juliusza Ligonia w Katowicach (okręg wyborczy senatora Andrzeja Misiołka).

Jak podkreślił przewodniczący komisji rodziny senator Jarosław Duda, Senat, organizując konkurs „List do taty”, pragnie zwrócić uwagę na niezastąpioną rolę ojca w życiu dziecka. Jak podkreślił, do udziału w jego kolejnych edycjach udało się zaprosić dużą liczbę szkół i środowisk lokalnych. Serdecznie dziękował 34 senatorom, na których spoczął główny ciężar przeprowadzenia konkursu w ich okręgach wyborczych. Dzięki temu powstały piękne i wzruszające listy.

Zwracając się do laureatów, marszałek Stanisław Karczewski podkreślił, że „List do taty” to jedna z tych inicjatyw, które wychodzą poza parlamentarną codzienność i spór polityczny, łączą senatorów różnych opcji. Dzięki emocjom wyrażonym w listach możemy zobaczyć jak w zwierciadle świat naszych dzieci zarówno ten pełen trudnych sytuacji, jak i radosnych zdarzeń. Listy pokazują emocje dzieci, które głęboko przeżywają rozstanie rodziców czy ich wyjazdy za pracą. Dlatego naszym obowiązkiem jest pokazywać, jak bardzo dzieciom zależy na szczęściu i stałości rodziny. Listy potwierdzają sens wspierania rodziny. To zadanie nie tylko dla nas, ale także dla naszych dzieci, które w przyszłości będą musiały zadbać o swoje rodziny.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak przypomniał, że 18 października obchodzimy światowy dzień godności. Jego zdaniem na godności właśnie należy budować i wzmacniać prawa człowieka, także prawa dziecka. Nawiązując do postaci senator Marii Łopatkowej, przypomniał jej inicjatywę wpisania do kodeksu rodzinnego prawa dziecka do miłości, która wywołała popłoch wśród prawników. A przecież każda z inicjatyw, które podejmujemy na rzecz dzieci, musi zawierać ten element. W konkursowych listach widać, jak dzieciom potrzebny jest tata, nie „władca” rodziny, ale przyjaciel, na którego odpowiedzialność możemy liczyć. Listy skłaniają do refleksji, czy na pewno robimy wszystko, by dzieci były najważniejsze. Ich lektura powoduje, że stajemy się lepsi.

Dariusz Cupiał z Fundacji im. Cyryla i Metodego/Inicjatywa Tato, gratulując laureatom konkursu, podkreślił, że jego rozstrzygnięcie to okazja do radości i satysfakcji. Nawiązując do relacji dziecko – ojciec, przypomniał słowa Marka Twaina, który gdy miał 12 lat, uważał swojego ojca za idiotę, by w wieku 28 lat zadziwić się, jak bardzo ten zmądrzał przez te 16 lat. Dariusz Cupiał dodał, że wielokrotnie miał możliwość obserwowania podczas prowadzonych przez siebie warsztatów dla ojców i ich dzieci niezwykłej mocy ich relacji. Jego zdaniem to w odpowiedzialnym ojcostwie znajduje się klucz do błogostanu rodziny.

A oto jak w dojrzały sposób o swoich ojcach, ich roli i świadomym ojcostwie pisali laureaci konkursu:
„Mój Tata nie jest Supermenem, nie posiada superzdolności, ale jest moim superbohaterem. Jest wspaniały, pomaga mi i bardzo Go kocham. Każdego dnia przyglądam mu się z podziwem, świat bez Niego byłby pusty i nieciekawy”.
„Wiem o tym, że czasem dajesz mi fory w grach. Dziękuję Ci za to. Jesteś super! Czuję się wtedy, jakbyś otulał mnie ramionami i wiem, że dam sobie ze wszystkim radę, że wygram, bo Ty jesteś ze mną”.

„Dziękuję, że z mamą czuwasz przy mnie, gdy jestem chora, przytulasz, gdy stłukę kolano, całujesz, gdy jadę na wycieczkę, głaszczesz, gdy boli brzuszek i pocieszasz, gdy dostaję złą ocenę w szkole. Dziękuję, że zawsze uśmiechasz się na mój widok, nawet gdy jestem niegrzeczna i nieposłuszna”.

Zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu, którego celem jest propagowanie idei świadomego i dojrzałego ojcostwa, było możliwe dzięki osobistemu zaangażowaniu senatorów i dyrektorów oraz nauczycieli szkół w całej Polsce. W obecnej edycji wzięło udział 34 senatorów, którzy czytali i oceniali prace nadesłane przez 3256 uczniów z klas czwartych i piątych szkół podstawowych. Konkursowy list miał opisywać relacje z tatą, ojczymem czy ojcem zastępczym i stanowić próbę odpowiedzi na pytanie: kim jest i co dla mnie znaczy mój tata?

Listy, które wygrały w okręgach, oceniało następnie jury. Brało pod uwagę umiejętność pokazania roli ojca w życiu dziecka, samodzielność i szczerość wypowiedzi, a także jej formę. Nagrody laureatom okręgowym ufundowali senatorowie, oni też opłacili ich przyjazd do Warszawy wraz z opiekunami. Nagrody dla finalistów konkursu ufundowali Kancelaria Senatu i rzecznik praw dziecka. Podczas pobytu w stolicy laureaci konkursu zwiedzili parlament i odwiedzili Centrum Nauki Kopernik.

Pierwszą edycję konkursu „List do Ojca. List do Taty” przeprowadzono w 2011 r., drugą – w 2013 r., a trzecią w 2015 r.

http://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,10123,gala-konkursu-list-do-ojca-list-do-taty.html

Komentarz NCO

Niezwykle cenna i pożyteczna inicjatywa, w której niejednokrotnie braliśmy udział w poprzednich edycjach. Senatorowie, nieraz ze łzami w oczach, czytali listy dzieci do swych ojców, zawsze ukochanych, potrzebnych, wyczekiwanych, szczególnie tam, gdzie nie ma ich na co dzień. Jak bardzo dziecku potrzebny jest ojciec, jego ramię, troska, obecność, pojąc mogą tylko ludzie rozumni, szczerzy, empatyczni i dobrzy. Gratulujemy uczestnikom, laureatom i organizatorom.

Ireneusz Dzierżęga