Skontaktuj się z nami

Ministerstwo Sprawiedliwości: dzieci Polki i Belga nie zostaną wydane za granicę

Po interwencji prokuratury dzieci Polki i Belga nie zostaną wydane za granicę – poinformował resort sprawiedliwości. Chodzi o sprawę, którą kilka dni temu w apelacji rozpatrzył Sąd Okręgowy w Poznaniu – zaznaczył resort.

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro powiedział, oceniając decyzję sądu, że najważniejsze jest dobro dzieci.

Sąd po apelacji prokuratury zdecydował, że dzieci małżeństwa Polki i Belga pozostaną przy matce w Polsce. Sąd okręgowy zmienił tym samym decyzję Sądu Rejonowego Poznań–Stare Miasto, który w listopadzie 2016 roku kazał wydać dwoje dzieci: siedmio- i ośmioletnie ich ojcu obywatelowi Belgii.
Jak podkreślono, matka po rozwodzie wyjechała z Belgii z dziećmi. Ojciec, w trybie tzw. Konwencji haskiej, złożył wniosek o wydanie mu dzieci, zarzucając byłej żonie ich uprowadzenie. Powołał się na wyroki sądów belgijskich, które zdecydowały, że rodzice mają sprawować nad dziećmi przemienną opiekę – poinformowało MS.

Matka odpowiadała, że nie uprowadziła dzieci – wyjechała z Belgii w czasie, gdy przysługiwało jej prawo do opieki nad nimi. Argumentowała też, że dzieci zdecydowanie sprzeciwiają się powrotowi do ojca.

„Udział w postępowaniu, kierując się dobrem małoletnich dzieci, zgłosiła prokuratura” – zaznaczono. „2 listopada 2016 roku Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu nakazał wydanie dzieci ojcu, a w kolejnym postanowieniu z 18 listopada 2016 roku stwierdził wykonalność tej decyzji. Obydwa orzeczenia zaskarżyła prokuratura” – czytamy.

„9 czerwca 2017 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu wstrzymał wykonanie postanowienia nakazującego wydanie dzieci, a 20 czerwca oddalił wniosek obywatela Belgii o wydanie mu dzieci” – podkreślono.

Ziobro: sąd nie może podejmować pochopnej decyzji

Minister Ziobro komentując prawomocną decyzję sądu pozostawiającą dzieci przy matce, podkreślił że „jeśli – jak w przypadku mieszkanki Poznania – mają kochającą matkę i dobrą opiekę z jej strony, jeśli sprzeciwiają się powrotowi do ojca obcokrajowca, to sąd powinien to wziąć pod uwagę”.

– Sąd nie może pochopnie podejmować decyzji o wydaniu dzieci za granicę i to w rygorze natychmiastowej wykonalności, bez rozpatrzenia odwołań – ocenił minister.

– Dlatego prokuratura, którą kieruję, w trosce o dobro dzieci przyłączyła się do sądowego postępowania. I dlatego zakwestionowała decyzję poznańskiego Sądu Rejonowego, który kazał oddać dzieci ojcu, obywatelowi Belgii, wbrew ich woli – wyjaśnił. – Cieszę się, że sąd okręgowy – po rozpatrzeniu apelacji – przyznał rację prokuraturze. Dzieci zostaną przy swojej mamie – powiedział Ziobro.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/ministerstwo-sprawiedliwosci-dzieci-polki-i-belga-nie-zostana-wydane-za-granice/hys9dtz