Skontaktuj się z nami

O roli ojca w rodzinie

Ojcostwo przeżywa w Polsce kryzys, którego źródłem jest poniekąd kryzys małżeństwa i rodziny. W przypadku rozwodów dziecko staje się obiektem walki między rodzicami w sądzie. O roli ojca w rodzinie mówili w audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja psychoterapeutka Anna Czyżewska, Ireneusz Dzierżęga z Narodowego Centrum Ojcostwa i adwokat Rafał Wąworek.

Według Anny Czyżewskiej kryzys ojcostwa powoduje wycofanie się ojców ze swoich ról. – Kobiety przechwytują wiele ról męskich. W pierwszych trzech latach życia dzieci największą rolę odgrywają matki. Ojcowie powinni jednak brać pełną odpowiedzialność za wychowywanie dziecka, a nie tylko zapewniać mu rozrywki – mówiła psychoterapeutka.

Zdaniem Rafała Wąworka w Polsce sądy nie powierzają opieki na dziećmi ojcom. – Problem jest nie tylko w systemie prawnym, ale też w mentalności społecznej – powiedział. – Już na samym początku postępowania o opiekę nad dziećmi pozycja ojców jest gorsza – dodał mecenas.

W opinii Ireneusza Dzierżęgi, zdarza się, że ojcowie są odsuwani lub sami się odsuwają od wychowywania dzieci. – Dziwie się ojcom, którzy się wycofują i wolą pilot od telewizora od spędzenia czasu z dzieckiem. To uśmiechnięta buzia dziecka wskrzesza w człowieku energię po całym dniu pracy, a nie telewizor – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Dodał, że codziennie do dyspozycji w Narodowym Centrum Ojcostwa jest kilku prawników, którzy telefoniczne mogą udzielić porady prawnej.
Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Maciej Woźniakiewicz.

Polskie Radio 24/kk

Data emisji: 24.06.2017
Godzina emisji: 00:06

https://www.polskieradio.pl/130/5558/Artykul/1782107,O-roli-ojca-w-rodzinie